سوالات متداول

اجاره سند به چه معناست؟

زمانی که برای انجام یک سری از کارها و دریافت خدماتی نیاز به سند ملکی باشد اما فرد مورد نظر فاقد سند خواسته شده باشد می‌تواند از شخصی که دارای سند مذکور است کمک خواسته و سند ملکی وی را به صورت اجاره‌ای استفاده کند.

اجاره سند چه کاربردهایی دارد؟ و در چه مواردی از آن استفاده می‌شود؟

در مواردی همچون موارد ذیل که نیاز به سند ملکی وجود دارد می‌توان از اجاره سند استفاده کرد:

  1. انواع وام و ضمانت‌های بانکی
  2. آزادی زندانی
  3. و . . . . .

از چه مراکز و یا اشخاصی می‌تواند سند اجاره کرد؟

در مرحله اول اگر بین بستگان و نزدیکانتان شخصی وجود دارد که دارای سندی با مشخصات مورد نیاز شما می‌باشد شما می‌توانید از وی بخواهید تا سند خویش را به صورت اجاره‌ای در اختیار شما بگذارد و اگر چنین شخصی در نزدیکان خود ندارید می‌توانید از مراکز و شرکت‌هایی که کار و زمینه شغلی آنها در همین زمینه یعنی اجاره سند می‌باشد کمک بگیرید.

هزینه اجاره سند چگونه محاسبه می‌شود؟

برای اجاره سند مبلغ دقیق و مشخصی وجود ندارد چرا که با توجه به مورد مصرف آن و شرایط خاص هر مورد (به طور مثال برای آزادی زندانی مواردی همچون نوع جرم یا اتهام وارده و تعداد دفعات محکومیت و شرایط شخصی مجرم یا متهم پرونده و شاکی خصوصی داشتن یا مدعی العموم بودن آن و موارد دیگری باید مورد بررسی قرار بگیرد ) مبلغ مورد نظر تعیین می‌شود.

آیا ممکن است در زمینه اجاره سند کلاهبرداری اتفاق بیفتد؟

در مورد اجاره سند نیز مانند هر عمل و معامله‌ای بین افراد امکان انجام کلاهبرداری برای هر دو طرف معامله وجود دارد.
به طور مثال شخص اجاره گیرنده سند ممکن است بعد از اجاره سند متواری شود.
و یا شخص یا شرکت اجاره‌دهنده سند ممکن است سند جعلی و یا مشکل‌دار ارایه داده‌ باشد.
یا حتی ممکن است بعد از گذشت مدتی شخص یا شرکت اجاره‌دهنده سند به طور ناگهانی درخواست عودت سند خویش را بنماید و طرف اجاره گیرنده سند را به دردسر بیاندازد.

آیا همه انواع جرایم شامل استفاده از مرخصی با وثیقه می‌شوند؟

در مورد این سوال باید بیان کنیم که هر پرونده با توجه به شرایط و جزییات آن با پرونده دیگر متفاوت است و نمی‌توان به صورت کلی دسته‌بندی کرد.
لذا در مورد هر پرونده و هر مورد باید به طور مجزا آن را بررسی کرده و با در نظر گرفتن شرایط موجود در پرونده و نظر قاضی محترم پرونده در این مورد صحبت کرد که آیا پرونده مذکور شامل حال استفاده از مرخصی با وثیقه می‌شود یا خیر.

کدامیک از انواع جرایم شامل حال مرخصی با وثیقه می‌شوند؟

ابتدا باید به معرفی و دسته‌بندی جرایم بپردازیم تا سپس بتوانیم بگوییم که کدامیک شامل حال مرخصی با وثیقه می‌شوند.
جرایم از جنبه ها و دیدگاه‌های مختلفی دسته‌بندی و گروه‌بندی می‌شوند.
به طور مثال یک دسته‌بندی جرایم حقوقی و کیفری است.
یک دسته‌بندی جرایم شخصی یا دولتی است.
و . . .
لذا در هر یک از این دسته‌بندی‌ها شرایط استفاده از مرخصی و استفاده از وثیقه متفاوت از دیگری است و نمی‌توان در یک یا دو گروه اصلی آنها را دسته‌بندی کرد.

آیا پرونده‌های دولتی شامل حال استفاده از مرخصی با وثیقه می‌شوند؟

در مورد این سوال ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که شاکی پرونده دولت است یا اینکه متهم یا مجرم پرونده یک جرم دولتی انجام داده یا یک ارگان دولتی است.
لذا پس از مشخص شدن این موضوع باید ابعاد جرم یا اتهام وارده مورد بررسی قرار گیرد همچنین عواقب جرم انجام شده نیز باید مدنظر قرار بگیرد.
سپس و در مرحله آخر با توجه به جزییات خاص پرونده قاضی محترم پرونده در این مورد تصمیم نهایی را خواهدگرفت.

آیا در پرونده‌هایی که متهم یا مجرم بیش از یک نفر است همه افراد شامل حال استفاده از مرخصی با وثیقه خواهند شد؟

در مورد این سوال نیز باید بیان کنیم که هرگز نمی‌توان به صورت کلی نظر داد و با توجه به شرایط خاص پرونده و نوع جرم انجام شده یا اتهام وارده و تعداد نفرات متهم یا مجرم باید در مورد هر پرونده به صورت انفرادی تصمیم‌گیری کرد.
و قاضی محترم پرونده با توجه به موارد ذکر شده و جزییات موجود د رپرونده و . . . اقدام به تصمیم‌گیری در مورد این موضوع خواهدنمود.
وچیزی که در مورد این قبیل پرونده‌ها واضح است این موضوع می‌باشد که چنین پرونده‌هایی ابعاد وسیع‌تری داشته و مستلزم بررسی دقیق‌تر و ریزبینانه‌تری می‌باشد.

آیا اجاره سند فقط برای یک سری جرایم خاص قابل اجرا می‌باشد؟

نمی‌توان به طور کلی بیان کرد که برای چه جرایم و اتهاماتی اجاره سند یا گذاشتن وثیقه قابل اجرا می‌باشد یا خیر.
بلکه این امکان با توجه به شرایط و جزییات هر پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد.
به طور مثال در دو پرونده با جرایم یکسان ممکن است قاضی به یک پرونده امکان استفاده از وثیقه را بدهد و به یکی خیر.
و این به دلیل تفاوت در جزییات پرونده است مانند تعداد دفعات محکومیت فرد مجرم یا متهم و یا شدت جرم یا اتهام پرونده یا تعداد شاکیان و یا جنبه عمومی یا خصوصی بودن جرم و بسیاری عوامل دیگر.

آیا در جرایم غیر عمد و برای مرتکبین آن آیا امکان استفاده از مرخصی و گذاشتن وثیقه وجود دارد و یا خیر؟

قطعا نظر دادن قطعی در این مورد در صلاحیت ما نبوده و با توجه به تفاوت‌های موجود در هر پرونده نظر قطعی و مورد استناد نظر مرجع قضایی و قاضی محترم پرونده خواهد بود.

اما به طور کلی در اغلب موارد فرد مجرم می‌تواند از حق مرخصی خویش استفاده کند.

در نتیجه با توجه به  نوع و شدت جرم یا اتهام فرد مجرم یا متهم قاضی محترم دستگاه قضایی اقدام به تعیین قرار وثیقه برای وی می‌کند

آیا در جرایم و اتهامات دولتی می‌توان از وثیقه استفاده کرد؟

در این مورد به طور کلی هیچ نظری نمی‌توان داد زیرا در چنین پرونده‌هایی پرونده به صورت بسیار ریزبینانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و با توجه به حساسیت  و مدعی‌العموم بودن چنین پرونده‌هایی به هیچ عنوان نمی‌توان نظری در موردشان داد.

آیا در جرایمی که شاکی خصوصی دارد اما با تعداد بالا می‌توان از وثیقه استفاده کرد؟

در مورد چنین پرونده‌هایی نیز به دلیل حساسیت بالای اینگونه پرونده‌ها باز هم نمی‌توان نظر قطعی داد  با توجه به شدت جرم انجام شده و یا اتهام وارده و تعداد شاکیان پرونده تصمیم‌گیری در مورد این موضوع به بررسی و تصمیم قطعی قاضی محترم پرونده بستگی دارد.

در صورتیکه همچنان با سوال یا ابهامی در این زمینه روبرو هستید، می توانید این مورد را با کارشناسان متخصص و با تجربه گروه اجاره سند راه‌گشا مطرح و پیگیری فرمائید:

اطلاعات تماس

تلفن: 02166422143

واتس اپ: 09192702181

ایمیل: hm1061704@gmail.com

امتیاز این مطلب
Call Now Button